Generali a Výmoly vyhlásily letošní nejhorší díry na českých silnicích

NEJHORŠÍ SILNIČNÍ ÚSEK 2018 OZNAČILA VEŘEJNOST NA BLANENSKU. SILNIČÁŘI OPRAVILI UŽ BEZMÁLA 40 % LETOS NAHLÁŠENÝCH VÝTLUKŮ. „SRÁŽKA SE SILNICÍ“ V PRŮMĚRU PŘIJDE NA 40 TISÍC KČ, ŠKODY POROSTOU.

Projekt pojišťovny Generali Výmoly.cz dnes vyhlásil výsledky již 8. ročníku ankety „Nejhorší díra republiky“. „Letošní ročník přináší úplně nového vítěze, i když jde mezi motoristy o notoricky známý úsek. Jako nejhorší byla označena silnice v obci Lhota Rapotina na Blanensku. Dobrou zprávou nicméně je, že náš projekt pomohl k tomu, že se výmoly v problematické části komunikace podařilo opravit,“ komentuje výsledky letošní ankety Petr Čaník z Výmoly.cz. 
Úsek v obci Lhota Rapotina nahlásili motoristé na Výmoly.cz už v roce 2013 s výmluvným komentářem: Dva výmoly podobné spíše výkopu! Přes celou silnici a neustále se zvětšuje. Na jaře 2018 byl úsek provizorně opraven. Stejně tak nyní na podzim. I přes opakované dočasné opravy hlasující rozhodli o tom, že si silnice zaslouží prvenství v anketě o nejhorší výmol roku.  V anketě o “nejhorší díru v republice” přitom letos přišlo přes web a aplikaci téměř 100 tisíc hlasů. 
„Je vidět, že o této silnici silničáři vědí a snaží se dělat maximum pro sjízdnost tohoto úseku. Jsme přesto přesvědčeni, že v letošní anketě o Největší díru v republice si tento úsek prvenství zaslouží, protože obecně jsou silnice v této turisticky vyhledávané oblasti Moravského krasu ve špatném stavu. Silnice u Lhoty Rapotina je jen jeden z mnoha poškozených úseků,“ vysvětluje Petr Čaník. 

VÝTLUKY PŘIBÝVAJÍ I MIZÍ
„Během ročníku 2018 upozornili motoristé na téměř tisíc silničních úseků, které vyžadují opravu. Přes 38 % 
z nich se už přitom renovace dočkala. Proti loňským 34 % jde o pozitivní navýšení,“ říká Jan Marek z pojišťovny Generali. Za osm let celého trvání projektu nahlásili motoristé přes 7600 silničních výmolů. Více než 45 % z nich je k dnešnímu dni opraveno. 
Nejvíce výmolů, které motoristy letos trápí a které reportovali, se nachází na komunikacích Středočeského kraje. 

Vyhlášením „největší silniční díry“ ale projekt Výmoly.cz nekončí. Motoristé mohou i nadále posílat silničářům informace o stavu silnic, které je trápí. Správci silnic projekt přitom sami aktivně sledují a snaží se na připomínky a upozornění motoristů co nejdříve reagovat. 
V druhé polovině roku projekt tradičně svou pozornost zaměřuje na aktivitu jednotlivých krajů, která vede k opravám silničních děr. Následně s koncem roku vyhodnocuje, jak byly jednotlivé kraje s opravami nahlášených problematických úseků úspěšné.

„Výmoly.cz nejsou místem, kde si na webu nebo přes aplikaci motoristé jen zoufají nad špatným stavem silnic. Cílem není ani konfrontace, ale propojení řidičské komunity se správci silnic. Tím si projekt získává naše sympatie,“ vysvětluje Štěpán Janda, vedoucí redakce Zelené vlny Českého rozhlasu. Výmoly.cz jdou dál a upozorňují na problémy samotné silničáře. „Urychlí se tak opravy rozbitých komunikací. Takovou aktivitu Zelená vlna plně podporuje. Proto jsme tradičním partnerem projektu od jeho počátků,“ dodává Janda.

NEJHORŠÍ VÝTLUKY 2018
Z deseti nejhorších úseků je v současné chvíli polovina opravena, zbylé na nápravu stavu ještě čekají. Desítku nejhorších výtluků si můžete na videu prohlédnout ZDE.

 

Pořadí

Obec

Úsek

Okres

Kraj

 

Stav

1.

Lhota Rapotina

CZ1411

Blansko

Jihomoravský

Opraveno

2.

Charvatce

CZ5011

Ml. Boleslav

Středočeský

Neopraveno

3.

Šilheřovice

CZ3124

Opava

Moravskoslezský

Neopraveno

4.

Zábřeh

CZ4813

Šumperk

Olomoucký

Neopraveno

5.

Semily

CZ1338

Semily

Liberecký

Opraveno

 

 
SPOLUPRÁCE SILNIČÁŘŮ A MOTORISTŮ
„Hlavním cílem projektu Výmoly.cz je efektivní spolupráce mezi silničáři a řidiči. Našim cílem není kritizovat práci silničářů, ale pomocí efektivního komunikačního kanálu právě spojovat motoristy a správce silnic,“ připomíná Petr Čaník z projektu Výmoly.cz.
 
Právě přímost celého projektu oslovila BESIP, jehož prostřednictvím poskytlo pro letošní rok záštitu Ministerstvo dopravy. 
 
Do projektu je aktuálně zapojeno přes pět tisíc aktivních uživatelů z celé ČR a jejich počet nadále roste. Výmoly.cz navíc pomáhají předcházet značným škodám na vozidlech. „Pokud motoristé nemají havarijní pojištění, vjedou do označeného výmolu a své auto poškodí, musí opravu většinou hradit ze své vlastní kapsy. Průměrně taková ´srážka se silnicí´ přijde až na 40 tisíc korun. S tím, jak přibývá čidel, senzorů a elektronických pomocníků v autech, očekáváme, že výše škody poroste,“ doplňuje Jan Marek z pojišťovny Generali.
 
 
VÝSLEDKY 8. ROČNÍKU ANKETY NEJHORŠÍ SILNIČNÍ DÍRA REPUBLIKY
 
1. CZ1411, Lhota Rapotina
www.vymoly.cz/detail/lhota-rapotina-silnice-c-37426/
 
2. CZ5011, Charvatce 
www.vymoly.cz/detail/charvatce-silnice-c-27510/
 
3. CZ3124, Šilheřovice, silnice Dolina
www.vymoly.cz/detail/silherovice-silnice-dolina/
 
4. CZ4813, Zábřeh, silnice Lesnická
www.vymoly.cz/detail/zabreh-silnice-lesnicka
 
5. CZ1338, Semily, silnice Nádražní
www.vymoly.cz/detail/semily-silnice-nadrazni-3
 
6. CZ1515, Zápy, silnice Kabelín
www.vymoly.cz/detail/zapy-silnice-kabelin
 
7. CZ447, Mírová pod Kozákovem, silnice Sekerkovy Loučky 
www.vymoly.cz/detail/mirova-pod-kozakovem-silnice-sekerkovy-loucky
 
8. CZ3611, Praha, ulice Jeremiášova
www.vymoly.cz/detail/praha-silnice-jeremiasova-10
 
9. CZ6584, Praha, silnice Nad Václavkou 
www.vymoly.cz/detail/praha-silnice-nad-vaclavkou-2 
 
10. CZ3156, Přezletice, silnice Veleňská 
www.vymoly.cz/detail/zprezletice-silnice-velenska