Češi tráví prodloužené víkendy za hranicemi

Nejoblíbenější destinací na prodloužený víkend je Rakousko. Letošní rok přináší hned čtyři termíny vhodné na delší víkendy. Na pár volných dnů necestují jen páry, ale i rodiny s dětmi.

Prodloužené víkendy jsou fenoménem. Čtyři dny v zahraničí – aktivní odpočinek, wellness nebo poznávání evropských metropolí. Tak obvykle vypadá čtyřdenní prodloužený výlet českých turistů za hranice země. I na takto krátké cesty turisté nezapomínají sjednávat cestovní pojištění, které běžně uzavírají online. Loni ho touto cestou u Generali k prodlouženým víkendům využily desítky tisíc lidí. Dva víkendy prodloužené díky svátkům má přitom Česko právě před sebou. 

Rakousko, Slovensko, Německo, ale i vzdálenější destinace jako Itálie a Chorvatsko. Toto jsou země, kam podle pojišťovny Generali Češi jezdí nejčastěji na čtyřdenní prodloužené víkendy. „Trend krátkodobých mimopracovních zahraničních cest z pohledu počtu uzavřených pojistek roste.Vliv má dobrá ekonomická situace i rozšiřující se nabídka levných letenek do evropských destinací,“ říká Kateřina Vanková, manažerka cestovního pojištění v pojišťovně Generali. Nejčastěji lidé vyjeli na prodloužený víkend loni v září, kdy sváteční den vyšel na čtvrtek. Následovaly březnové cesty – z velké části se jednalo o lyžařské dovolené. Třetí špička v prodloužených víkendech loni připadla na červenec. Letos to bude podobné. 

KDY LETOS NA PRODLOUŽENÝ VÍKEND?

Letos mají Češi možnost vyjet na prodloužený víkend, během kterého ušetří nějaký den dovolené, ještě celkem čtyřikrát. Dvakrát během května, kdy státní svátky 1. a 8. připadají vždy na úterý, poté v červenci, kdy je volný pátek a čtvrtek 5. a 6., a naposledy pak na konci září, kdy je svátečním dnem pátek 28. září.

KARTIČKA POJIŠŤOVNY ŘEŠÍ JEN TO NEJNUTNĚJŠÍ

Čeští turisté ale ani při krátkodobých cestách do zahraničí nezapomínají řešit zajištění a uzavírají cestovní pojištění. “Při sjednání online z 80 % lidé volí variantu, která obsahuje širší krytí. Konkrétně v sobě zahrnuje i pojištění úrazu, odpovědnosti a osobních věcí,” dodává Tereza Belingerová, specialistka online marketingu pojišťovny Generali. 

Turisté tak nespoléhají na běžné pojištění v rámci své zdravotní pojišťovny. Základní ošetření s ním sice v případě potřeby dostanou i v dalších zemích Evropské unie, ale k dispozici mají bezplatně jen takový rozsah péče, která je v dané zemi hrazená z veřejných peněz. A ten nemusí být stejný jako v Česku. Co je navíc, to pacient platí ze své kapsy. „Může se to týkat poplatku za pobyt v nemocnici, doplatků za léky podle právních předpisů daného státu, finanční spoluúčasti na ošetření nebo případně i převozu sanitkou,” vysvětluje Kateřina Vanková. 

POJIŠŤOVNA ZAPLATÍ I NÁKLADY OPATROVNÍKA

„Cestovní pojištění je tedy vždy rozumnějším a výrazně levnějším řešením. Další výhodou je možnost využití asistenční služby, která v případě jazykových či zdravotních problémů se zdravotnickým zařízením a dalšími institucemi komunikuje za klienta,“ radí Kateřina Vanková z pojišťovny Generali. Loni navíc na prodloužené víkendy vyjížděly nejen páry, ale také rodiny s dětmi – nejčastěji s jedním nebo dvěma. V takových případech se hodí zejména pojištění opatrovníka, a to až do výše 50 tisíc korun. „Toto plnění je typické pro situace, kdy na výlet vycestuje senior s vnoučaty. Jenže dospělého potkají zdravotní problémy a je potřeba, aby se o dítě někdo postaral. Náklady spojené s výjezdem například rodiče nebo ošetřovatelky pak hradíme my,“ vysvětluje Kateřina Vanková.

ODLET ZÍTRA? POJIŠTĚNÍ BĚHEM PĚTI MINUT

Cesta na prodloužený víkend často bývá výsledkem okamžitého rozhodnutí. I tomu pojišťovny vychází vstříc. Cestovní pojištění si lze sjednat online například přes mobil během pár minut. Kdykoliv a odkudkoliv, hranice států nehrají roli. U Generali pojištění začne platit v okamžiku, kdy turista pojišťovně odešle peníze. Není tak nutné čekat na okamžik, kdy je banka připíše na účet pojišťovny.