Jak jsme na tom s předpisy a jejich dodržováním

Takřka osmdesát procent šoférů uvedlo v nedávno uskutečněném průzkumu, který zorganizovala pojišťovna Generali, že dopravní předpisy porušuje jen výjimečně. Čtrnáct procent se proviní v případě, že spěchá. Tři procenta šoférů se upřímně přiznala, že předpisy porušují skoro pořád. Zbylých šest procent nechtělo na otázku raději odpovědět.

Velmi podobná situace je v případě dodržování rychlosti. „Třiašedesát procent řidičů uvedlo, že se o dodržení nejvyšší povolené rychlosti snaží, ale někdy jim ujede noha na plynu. Pět procent poruší předepsanou rychlost, když spěchá. Čtvrtina šoférů rychlost dodržuje, protože nemá na placení pokut. Zbytek odpověděl, že rychlost nedodržuje, protože se považují za dobré řidiče a rychlou jízdou nikoho neohrožují,“ přidává další čísla z průzkumu Jiří Cívka z Generali.

Při jízdě autem je ale důležité například také dodržovat správný odstup od vozidla před sebou. Zejména v Německu, Rakousku a Itálii jsou policisté na dodržování bezpečné vzdálenosti velmi citliví a viníky tvrdě trestají. V Česku chápe dvaašedesát procent řidičů dostatečnou vzdálenost jako důležitou i z hlediska vlastní bezpečnosti, sedmatřicet procent tvrdí, že někdy ji dodržovat nejde. Procento dotazovaných si dokonce myslí, že dodržení bezpečné vzdálenosti vede k vytváření zbytečných kolon.

Častým prohřeškem, který je nepříjemný ostatním řidičům, je bezdůvodné svícení mlhovkami v případě, kdy jsou na silnici dobré podmínky. „Podle průzkumu však téměř devětaosmdesát procent řidičů odpovědělo, že mlhovkami svítí pouze tehdy, když je to nutné, protože jinak to obtěžuje ostatní řidiče. Zbývající řidiči přiznali, že mlhovky někdy zapomenou vypnout, když se změní podmínky na silnici. V praxi se však často setkáváme s tím, že zapnuté mlhovky nemají se sníženou viditelností nic společného,“ komentuje výsledky průzkumu Jiří Cívka z Generali.

Kontakty

244 188 188
Klientský servis Generali


Máte dotaz?


Sjednat schůzku